You are hereKartul ja kunst

Kartul ja kunst


 

 

Kes, kas, kuidas ja milline on kartulijälg kunstis, kirjanduses, muusikas?

 

                                       

Mona Lisa . Leonardo da Vinci. 1503-15. Pariis, Louvre
Mon Albert. Tarmo Ladva 1993. Kartuli Vabariik, Estonia

 

MONA LISA IS NO LONGER ALONE


It is not important whether it is Hitler, Stalin, me or president Obama. It is not names that count. The needs of this man were taken in by millions and millions of breaths and glances. It happened everywhere, even in those areas where electricity or coca-cola were not known. The time was ripe for Mon Albert to bring back balance and harmony into the world, to return Adam and Eve, so that they could start from very beginning, without repeating the mistakes of yesterday.

The worlds economic policy and physical culture are both based on eternal values; now Mona Lisa is, undoubtedly, one of those. Since one of our basic values is single woman, it means that we are standing on one foot on the verge of the unknown and waiting until we fall.

Mona Lisa, with an air of everlasting mystery and loneliness around her, is the silent governess of the subconscious of all the worlds feminists, presenting the world with a new single mother each minute who will rear and warm a half-truth of harmony in her home.

I would like to make small gift to you who have borne the admiration for Mona Lisa, the worlds most charming, most mysterious and most lonely woman throughout the ages even until the present time.

She will no longer be alone. There will be two of them – Mon Albert and Mona Lisa, man and woman, to render this beauty as eternal sunrise, to give life to our best ambassadors of beauty tomorrow.

 

MONA LISA EI OLE ENAM ÜKSI

 

Kas Hitler või Stalin, mina või president Obama, see ei ole tähtis, asi pole nimedes. Selle mehe vajadusest rääkisid miljonid ja miljardid hingetõmbed ja silmapilgud. Kõikjal isegi seal kus ei teata midagi Coca-Colast ega elektrist. Aeg oli küps, et Mon Albert tooks tagasi maailmale tasakaalu ja harmoonia, tagasi Aadama ja Eva, et nad võiksid alustada uuesti, kordamata eilseid eksimusi.Kogu maailma majandus, poliitika ja kehakultuur püsivad püsiväärtustel, kuid kui püsiväärtuseks on üksik naine siis seisame me ühel jalal, teadmatuses kuna kukume. Mona Lisa oma ajatu salapära ja üksildusega on kogu maailma feministide alateadvuse vaikne valitseja, kinkides iga minut mõne üksikema kes kasvatab ja soojendab oma kodus poolikut tõde harmooniast. Tahaksin Teile täna teha kingituse, Teile kes te olete läbi sajandite kandnud enestes imetlust maailma veetleivama, salapäraseima ja üksikuima naise – Mona Lisa vastu.

Ta ei ole enam üksi. Nüüd on nad kahekesi- Mon Albert ja Mona Lisa, mees ja naine, et muuta see ilu ajatuks nagu päikesetõus, kinkides elu meie parimaile ilusaadikutele homme.

Eesmärk. Selle pildi asukoht on Gugenheimi muuseumis New Yorgis, Louvris Mona Liisa kõrval, Gobi kõrbes Mona –Liisa kõrval kuhu neile ehitatakse mauseoleum kus nad saavad kahekesi rahus olla, keset Tartu Raekojaplatsi kuulikindlas kastis, keset Peipsi järve ujuvplatvormil (seal kus lõppeb euroopa ja algab aasia), vaikse ookeani põhjas asuvas hotellis, artikas jääliustiku sisemuses, Vatikanis, paavsti magamistoas selle pildi asukoht ei ole Tartus-Supilinnas, eesmärk on see pilt sinna saada.

 

 

 

 

Tartu Kultuuriauhinna kavand

Raamatlinn

Aigi Viira

Tallinna, Tartu, Pärnu või Haapsalu kesklinna mööda traavivad kodanikud võivad taldapidi luulesse sattuda. Kunstnik Tarmo Ladva (29) on neljas linnas katnud asfaldi valget värvi kirjadega: poees poeesi järel. Mitte Underi või Alliksaare loome, vaid Ladva enda luuletused. «Mõte oli anda luulekogu välja kõnniteedel,» tähendab kunstnik. Ladva, kes on haudunud kogu üllitamise mõtet kolm-neli aastat, loodab, et ehk jõuab tema esikteos asfaldi järel ka paberile.

Veel lõhnab kuu,
kui juba kostub päikese sammude kaja,
täna oli Sul mahedam hääl

Vähemalt aasta lõpuks. «See, mis tänavail, on väike eessõna mu raamatule, neljas linnas korraga.» Ladva pole kindel, et viimne kui jalutaja ahnelt asfaldipoeese loeb, kuid usub, et tänavaluule on söödavam variant kui raamat. Vähemalt Pärnus luges ta kokku: pea 2000 inimest süvenesid tõepoolest tekstidesse. «Tänavatekstid on nagu McDonald’s - saad kiiresti kõhu täis ega pea raamatupoodi minema.»

Kui kustuvad söed,
tunnen magavate linnade soojust.
Tule vaata sa näed,
Sinu kuu minu öös

Möödunud nädala algul Tartus alanud kõnniteedeüritus vältas nädalavahetuseni. Pea igas linnas laiutab uulitsail 21 luuletust, mis linnast linna korduvad. Tallinnas on neid pisut vähem. Kui keegi tahab saada täit ülevaadet, soovitab Ladva kõik neli linna läbi tiirutada. «Ühes pole täit tõde,» tähendab ta. «Igal pool on mõni uus luuletus.»

Miks just asfalt? «Mitte asfalt, vaid kõnnitee,» parandab kunstnik. «Ja miks peaks kõnnitee must olema? Luuletajail on ruumi küll ja küll, et üritusega kaasa hüpata.»

Miks kingid mulle oma päevad?
tean.
kuid ööd?
Ei tea

Raamatuaastast idee noppinud Ladva ajab oma luuletustega veel üht kindlat asja peale «väikese eessõna». «Ma ei arva, et maailma sündis kunagi poiss nimega Tarmo Ladva, kel oli midagi öelda,» tähendab ta kätega vehkides. «See, mis minusse on kogunenud, on tagasipeegeldus teistelt inimestelt. Minu asi on see tagasi panna sinna, kust see pärit.» Maalimise ajal pani Ladva kõik kogutu linnatänavatele tagasi.

Sõbralikud koerad,
valevas apelsinisalus.
Ikka paljajalu,
ikka paljajalu

Mõttejupid pilvedest, inglitest, valgusest, kuust, päikesest ja ööst. Ning tuli teemavalikul kõnnitee veeres seisvate majade omanikele vastu: Haapsalu linnavalitsuse ligi sai kirjutatud luuletus headest koertest. «Nad ise tahtsid, sest neil oli seal kurjade koertega muret olnud,» muheleb Ladva. Kõik Ladva uulitsaluuletused algavad väikese tähega ja lõpevad punktita. Ladva selgitab: «See on üks tunne, mis võib ühtäkki teiseks muutuda. Võibolla ühel hetkel tunneb keegi midagi muud ja asi läheb edasi, see pole lõplik.»

Luiged valged lumelinnud,
silmapiiril taevas suudlemas maad.
Hommikute magus valgus,
kahtle neis sekund
ja teist Sa enam ei saa

Ladva fantaseerib lõputuse teemal edasi ning pakub, et äkki võtavad kõnniteeluulet toetanud Postimees ja A. Le Coq tuld. «Ehk katsetab Postimees mingit muud varianti: näiteks tänavaajakirjandust,» pakub ta. «Äkki jätab leht paberijandi katki ja hakkab end asfaldile üllitama. Või A. Le Coq - et ka nende puu annaks erinevaid vilju.» Abilisi oli Ladval rohkem. Ütleb, et kokku 82.

Päikesest punutud kuu,
valgust küütlev taevasuu.
Paar korda aastas valged õunapuud,
kikivarvul kuulatamas kuud

Alates ametnikest ja sponsoritest ning lõpetades shabloonikunstnike ja maalijatega. Töö käigus tuli inimesi möödaminnes juurde. «Pärnus kujunes maalimisest häppening,» õhetab Ladva. Loosi läks kastitäis kummikindaid ning kõik Rüütli tänava prügikastiümbrused korjati plastikpudelitest puhtaks: et oleks, kuhu värvi valada. Kõik, kes tahtsid, võisid kaasa lüüa.

ma räägin pilvedest ja tuulest,
ma räägin õhust,
mis on natukene suurem

Ladva ise kätt väga valgeks ei saanud. Kunstnik kihutas ringi, shabloonid kaenlas, ning juhendas. «Arvan, et jooksin sel õhtul kümme kilomeetrit edasi-tagasi.» Kunstnikust luuletaja väidab, et tema luule püsib tänavail täpselt aasta: 10. augustist 10. augustini. Pärast seda koristab ta kirjad ära. Sõidab kõik neli linna läbi ja laseb asfaldijupi musta värviga üle. «Ise ma selle supi kokku keetsin, ise koristan,» lubab ta.

 

 

 

Kuidas Kartuli Vabariik endale logo sai

Kingsepad käivad tihti paljajalu. Mõnikord on raske enda asjale hinge anda. Kuna olen suur Asko Künnapi sambale nelkide viia ja kuna tegemist on Eesti kõige värvikamast kujundajast veel natuke värvikama tüübiga, siis tahtsin ,et Asko teeks Kartuli Wabariigile logo. Aga teades Asko hõivatust ja vaalapüügi laeva võimsust ei saanud ma teda oma oija räimepüügile kutsuda.
Kuupäev:      Thu, 22 Oct 2009 11:15:33 +0300 [22.10.2009 11:15:33 EET]
Kellelt:      "Tarmo Ladva" <tarmo@eava.ee> Eesti
Kellele:      asko@rakett.org
Teema:      Kartuli Vabariik

Mu sõber

Vaatamata sellele ,et sul ei ole mind au tunda, mäletada, julgen ma seda sõbra sõna kasutada. Sest sinu luulekogu loetud öödest ei ole mingi raamat –see on kunstiteos , väga uhke aga Sinu puhul vist üsna tava tegu. Jah me käisime ka kunagi koos Tartus lastekunstikoolis Laine juures joonistamas jne.

Asjast

Leidsin paar aastat tagasi Valgamaalt ühe vana koolimaja ja kiriku ja nüüd olen siin mõnda aega proovinud kodu mängida ja pusserdada. Mõtlesin peale seda mis asja ma siia teen ja mõte rändas mööda ulakaid keskerakondlike st, rohelisi ja suuri masse hõlmavaid teid mööda.
No jah ja sealt siis ta tuli Kartuli Vabariik. Ehk siis mäng esimese eesti 30ndtest kus mini ühiskond-küla, koosnes kirik-kõrts-kool kolmnurgast ja siin on juba 2/3 olemas. No vot siis ,et omaette riik koos sinna juurde kuuluvate pussakatega hümn-loomulikult
viidingu ,kartuliõis, vapp, lipp ja need riigi mängud, piiripostid ja viisa ja vahiputka ja Vana mercedes kartuli riigi lippudega asja ajamas, ühesõnaga täis mäng. Tegin ka selle asja püstihoidmiseks MTÜ Kartuli Vabariik kuhu võtsin ka valla punti. Vajan sinu abi selle riigi visuaali loomisel, raha hetkel pole, rõõm on, samuti punane täispaagiga jawa ja ööbimisvõimalus ja ka võis preatud panni kartulid.

Panen mõned lingid
Olen reg. Domeenid, www.potatomuseum.eu, ja www.kartulivabariik.ee, viimase all on ka mingi koduka mustand aga tunnen et värvi ja vürtsi oleks vaja peale keerata.Panen ka mõne kiriku pildi, ikoonid võtsid küll jalad alla aga see on mulle uhke väljakutse-
Ikka kuld ja kartulitempli tehnika.Muidu on kirik üsna samas seisus nagu sellel fotol, torni osa on natuke läbi aga saab ka sellega hakkama.

http://uus.www.valgamaalane.ee/100307/gfx/834145f16f7f5a1ab.jpg
http://uus.www.valgamaalane.ee/100307/gfx/834045f16f391502e.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=A_sY2rjxq6M

Kokkuvõttes,

Pakkumine
Lp. Asko Künnap

Kartuli Vabariik, vajab sinu abi riiklike sümbolite ja mängureeglite loomisel

Lugupidamisega,

Tarmo Ladva
Kartuli Vabariik
Laanemetsa

Kuupäev:      Fri, 23 Oct 2009 17:53:39 +0300 [23.10.2009 17:53:39 EET]
Kellelt:      "Asko Künnap" <asko@rakett.org>
Kellele:      "'Tarmo Ladva'" <tarmo@eava.ee>
Teema:      RE: Kartuli Vabariik
Tere Tarmo,

Õnnitlused Wäärt Wabariigi asutamise puhul!
Paraku on mu enda (nii töised kui hobilised) ettevõtted ja era- ning seltsielu mu nii rakkesse pannud, et ei jaksa/taha/julge enam midagi uut ette ja juurde võtta. Hää kui saan käsilolevagagi hakkama. Tegemisi on rohkem ja aega alati vähem kui sooviksin.

Jaksu kartulikultuse levitamisel!
Hoidku taevaisa mardikate eest!

Asko

Kuupäev:      Fri, 23 Oct 2009 20:07:05 +0300 [23.10.2009 20:07:05 EET]
Kellelt:      "Tarmo Ladva" <tarmo@eava.ee> Eesti
Kellele:      "Asko Künnap" <asko@rakett.org>
Teema:      RE: Kartuli Vabariik

"Asko Künnap" <asko@rakett.org> kirjutas:

Kohtumine Jan Garbarekiga

See juhtus ühel külmal talveõhtul kui inimesed oli tulnud Niguliste kirikusse kontserdile. Siis kui inimesed olid pinkidele istunud, pumbati kirik
viimase piirini õitsvat õhku täis. Siis kustutati tuled ja ruumi pressiti lisaks õitsvale õhule veel valus vaikus, nii ,et pinge ja surve oli iga hetk kuju võtmas. Järgmisel hetkel nägid inimesed eneste ees valgusvihus kummalist meest, kes teritas käial meeletult suurt mõõka ja ta teritas ja teritas selle küütlevat tera kuni õhk sellel teral hakkas kihelema ja sädelema ja sätendama. Ja siis ta võttis kahe käega selle sädeleva mõõga käepidemest nagu soome tuuslar ja lõikas kirikus oleva valusa vaikuse ja õitsva õhu, otse vastu inimeste pealagesid ühe lõikega pooleks, nii ,et inimesed värisesid valusast vaikusest ja poolikust õitsvast õhust mis nende õlgadele kukkus

Asko me ei räägi ju tööst
Me räägime ju magustoidust mille valmistamisel oled sa eriti leidlik Palju neid riiklike tellimusi siis ikka ette tuleb, võta seda kui virmalisi stockmanni
kohal. Peale jõuluõhtut istud sa niikui nii rahutult ja tahaksid midagi muud ja selleks ajaks on see kartuli asi su tagatubades ka mingi vormi võtnud ja jääb vaid see välja valada. Lõuna eestis on oma aeg aga siin piiri ääres pole teda teinekord päevade kaupa, mul põle kiiret kuhugi ega riike ühe päevaga valmis ei ehitata

http://www.youtube.com/watch?v=_D4LtzZACek&feature=related

Tarmo Ladva
Kartuli Vabariik
Kuupäev:      Tue, 27 Oct 2009 21:20:30 +0200 [27.10.2009 21:20:30 EET]
Kellelt:      "Asko Künnap" <asko@rakett.org>
Kellele:      "'Tarmo Ladva'" <tarmo@eava.ee>
Teema:      RE: Kartuli Vabariik
Tere,

Ei saa just kiidelda, et oleksin lõpuni mõistnud seda mõistujuttu Garbarekist. Mahlaselt kirjutatud. Jah, ega minagi räägi tööst. Mu enda pea on teostamata ideedest ja proovimata leiutistest pungil. Kui leidub vaba aega, jaksu, tuju ja õhku, võtan esimese säält riiulilt. Mõni vigur on oodanud ülkekohtuselt oma järge juba aastaid. Niisiis endiselt: Tänan usaldamast, kiitmast, sütitamast jne, aga jään Kartulivabariigi suhtes heatahtlikuks eemalseisvaks pöidlahoidjaks.

Parimatega.

Asko
Kuupäev:      Wed, 28 Oct 2009 23:16:53 +0200 [28.10.2009 23:16:53 EET]
Kellelt:      "Tarmo Ladva" <tarmo@eava.ee> Eesti
Kellele:      "Asko Künnap" <asko@rakett.org>
Teema:      RE: Kartuli Vabariik
"Asko Künnap" <asko@rakett.org> kirjutas:

ikka hämamiseks ja teemast kõrvale hiilimiseks oli see garbarekpoiss sisse toodud, et jätta sulle ühel hetkel tunne, küll tulistab raisk vöölt, selle väikse riigiasja võin ma ju talle ju teha küll, ärgu ta hakaku selle au ja kuulsuse ja lustiga mis sellest tööst tulla tõotab mingeid henri jäägreid ega teisi kolle tülitama, pöördugu ikka ilu maale tooja enese poole. Ikka rahulolevat habemesse pominat olin ma oodanud sellest
pöördumisest ,et noh lõpuks ometi võib kah pildi värviliseks lasta

http://www.youtube.com/watch?v=HtpQI07MlP4

Tarmo Ladva
Kartuli Vabariik
Kuupäev:  Sat, 20 Mar 2010 21:28:04

Kellelt:      "Asko Künnap" <asko@kynnap.ee> Eesti
Kellele:      "'Tarmo Ladva'" <tarmo@eava.ee>
Teema:      RE: Kartuli Vabariigi logo/Palun avaldage arvamust
                  
Wapp KartuliWabariigile.

Kui meeldib, kasuta. Kui ei, siis ei. On ka kõrgerma resoga fail. Maksab kolm kartulit.
 
Päikest!

Asko

                                   

Kartulitrüki festival

 

Vincent Willem van Gogh
(30.3.1853-29.7.1890)
Hollandi maalikunstnik, postimpressionist.
Kõik tema tööd (umbes 900 maali ja 1100 graafilist tööd, 1,85 tööd päevas) valmisid 10 aasta jooksul. Vaimuhaigus võttis ta üle võimust 37 aastaselt mil ta ennast tappis. Ta müüs oma eluajal kõigest ühe oma  töö. Kartulikunsti ajalukku jäädvustas ta ennast
õlimaailga``Kartulisööjad``1885 aastast, töö asub Amsterdamis, Van Goghi muuseumis.

 

Mis aastal tunnustavad Venemaa, USA ja Hiina Kartuli Wabariiki
iseseiva riigina?

 a) 2011

b) 2022

c) Mitte kunagi