You are hereKartul ja armastus

Kartul ja armastus


 

See jutt ei ole nõukogude aja heroiseerimisest, see on minu lapsepõlve lugu. Mul olid vanemad, õed, kodu, sõbrad, õunapuuaed ja suvehommikud maasikate korjamise või kalal käiguga vanaema juures maal. Mul oli õnnelik lapsepõlv.

  

 

Ülikool või kutsekool oli paljudele iseseisva elu ilus algus mille pidulik avavalss toimus tihti kummikutes porisel kartuli- põllul. Seal kohtuti oma tulevaste sõpradega ja paremal juhul isegi selle härra või preili erilisega, keda neil aegadel oleks küll õigem olnud nimetada eriliseks seltsimeheks. Eksivad need, kes arvavad, et tänu mustvalgetele telekatele ja maitsetutele vorstidele ei olnud elus värvi ega maitset. Neil 80ndatel elasid Eestimaal hoopis teist tõugu mehed, kelle elu ning teod olid selged ja täpsed nagu kartoteegikapi sahtlid. Armumine, pulmad kuu enne esimese lapse sündi, kooli lõpetamine, suunamine , esimene töökoht ja esimene päris oma kodu. Ühesõnaga - elu pärlikee nagu ikka.

Otsin selle loo kangelasi, inimesi kes on ülikooli 1 kursusel just nii kartulipõllult leidnud oma õnne kellega koos seda nõukaaega jagati.  Kui Sa tead sellist Jüri- Mari lugu anna teada-kindlasti on see huvitav paljudele.

http://www.erm.ee/html/suvepaev/tutvustus.html
Põlva õpilasmalev
http://malev.polvamaa.ee/index.php?id=15

Näitus EÜE betoneerib
http://foto.ut.ee/fotogalerii/2008/Nait_EYE_bet_est080411/index.html

Kaido ja Tarmo kodu
http://www.ekstreem.ee/kaidojatarmo/new_page_58.htm

Nõukogude aja mõned mälestused
ja põgusad põiked tänapäeva
http://parand.kul.ee/feedback?recordId=oai:muis.ee:668046

Sügisel ootasid tudengeid kartulipõllud 

http://www.ajakiri.ut.ee/1052366

 


Marie Antoinette

(2.11.1755-16.10.1793)

Prantsusmaa ja Navarra kuninganna.Õukond oli tolleaegse prantsuse moe suunanäitaja. A.A. Parmentier üheks järjekordseks kartuli populariseerimise viisiks oli muuta õukond eesotsas kuningannaga`` kartuli-saadikuteks``prantsuse ühiskonnale, mis tal ka õnnestus. Nimelt olla Marie Antoinette kaunistanud oma soengut kartuliõitega. Ballidel ja teistel pidulikel vastuvõttudel seisid teenrid liudadel kartuliõitega ballisaali uste taga, kust daamid said oma soengut kartuliõitega värskendada. Härradel oli heaks tooniks kanda kartuliõisi rinnataskus või nööpaugus.


Kas Eesti esimene kartulisort oli?
a) Kartuli Wabariik
b) Laanemetsa kollane
c) Kalevipoeg

 

 

A.H.Tammsare Tõde ja Õigus II osa Indrek

http://www.youtube.com/v/BaRnO_bL-9w