You are hereKartul ja mets

Kartul ja mets


 

Kartuli metsa tegevused piirnevad Kartuli muuseumi hoone ja selle lähiümbruse metsade, puhkekohtade ja jalgrattaradadega. Taheva rattarada http://www.rmk.ee/teemad/looduses-liikujale/puhkealad/haanja-karula-puhkeala/1436, järvede ja nende kohalt üle ujuvate pilvedega.

 

 

Kartuli karusell
Kartuli karusell on üks minu lapsepõlve unistustest kuidas lõputuna näivat kartulivõtu orjust
leevendada. Minu esimesel koolipäeval saatis ema mind kooli sõnadega ``Tarmo kui sa koolist tuled ,
vaheta riided ära, söö kõht täis ja tule kartulipõllule``. Mulle tundus tookord, et meie peres polnudki
töö tegemine alati kõige tähtsam, tähtsam oli, et töö oleks raske, mõtetu ja, et ta ei lõppeks kunagi
otsa. Nüüd tundub see mulle naljakana ja ma olen vanematele tänulik tööharjumuse ja ``orjuse`` eest
millest väljapääsu pakkus tookord unistamine ``unistuste kartulivõtust`` Kartuli karusell on osa
Kartuli kompassist mis tutvustab kartulisorte ja kartuli tähtsust esimeses
Eesti Vabariigis-Kartuli Vabariigis.

 

 
Kartuli kompass-kell
Kompassi noolte osades tutvustatakse erinevaid huvitavaid kartulisündmusi ja tegelasi. Ringid noolte otstes on postamentpeenrad. Olen selliseid peenraid kasvatanud paar aastat ja minu kogemus näitab, et selline kartulikasvatusviis sobib suurepäraselt linnainimesele. Postamendi sisu moodustavad vanad autokummid, millede külgedesse on lõigatud augud. Autokummid on laotud üksteise otsa ja täidetud mullaga. Aukudest on postamendi valmides pandud kartulid mulda. Postamenti läbib niisutustoru. Eesti kliimas on postament ümbritsetud kooremultsiga,  mis aitab hoida niiskust, postament näeb parem välja kui vanad kummid ja hoiab taimede juuri ülekuumenemise eest suvel ereda päikesega. 

 

Kartuli lugu
Antoine-Augustin Parmentier
(08.12.1737 – 12.13.1813)
Prantsuse agronoom ja farmatseut. Kuulus kartuli populariseerija. 7 aastase sõja käigus teenis ta lahingu-arstina prantsuse armee koosseisus, võeti Preisi armee poolt vangi ja oli sunnitud mitme aasta vältel toituma põhiliselt kartulist mis tolleaegsel prantsusmaal oli kasutusel seasöödana. 1748 aastal keelas prantsuse parlament kartulikasvatuse kui haigusi tekitava taime. Põhiliselt tänu A.A. Parmentierile kuulutas Pariisi ülikooli metsitsiini teaduskond kartuli 1772 aastal söödavaks taimeks. Kasutas kartuli populariseerimiseks prantslaste seas erinevaid mooduseid, korraldades tolleaegsetele kuulsustele pidulikke vastuvõtte mille söögid olid valmistatud põhiliselt kartulist. Louis XIV kinkis A.A. Parmentierile 50 arpaani väheviljakat maad Pariisi lääne osas Sablonis (tänase Pere Lachaise surnuaia ääres), kuhu ta rajas kartulipõlde mida päeviti valvasid relvastatud valvurid kes öö saabudes lahkusid jättes põllud kohalike ``sordiaretajate``uudistada. Foto; Vikipeedia

Kartuli viktoriin
Millise USA presidendi õhtusöögil pakuti esmakordselt
prantsuse ehk friikartuleid?
a) Thomas Jefferson

b) Bill Clinton

c) George Washington

 

Vabariigi kodanikud/ Eestimaa Edison

http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=112340