You are hereKartuli muuseum

Kartuli muuseum


 

Kartuli muuseum teemaks on -kartul, kuna selle teemalist muuseumi, millegi pärast maailmas ei ole. On kartuli kunsti muuseum Münhenis ja mõned põllumajandus muuseumide tagatoad teemal kartul aga Kartuli muuseumit vaatamata sellelel, et paljudel rahvustel on ennast komme kutsuda Kartuli vabariigiks-ei ole. Uuritavad teemad on jaotatud ajateljele 1850 ndatest kuni tänapäevani. Teemad; Kartul ja Sõda, Kartul ja Viin , Kartul ja Armastus, Kartul ja Nõiad, Kartul ja Kunst, Kartul ja Unistus. 

 

 

 Kartuli Vabariigi hoonesse (endisesse Laanemetsa) koolimajja tuleb muuseum, kool, kino, teater, konverentsi saal, ning  muuseumi ümbritsevatele aladele erinevad aiad kus saab tutvuda kartulisugulaste -maavitsalistega.

Ekspositsioon jaotub püsi- ja teatraliseeritud programmiks. Teatraliseeritud programmi puhul osalevad külastajad vastavalt valitud teemale 45+ minuti pikkuses toiduteatris. Teemade Kartul ja armastus all on alateemad, Stipendiumi päev, Pulmad, Soolaleiva pidu.

 

Lugu erinevatest kartuli pioneeridest.

 

 

 

 

 

August Friedrich Ferdinand von Kotzebue
(3.05.1761-23.03.1819)
Saksa näitekirjanik, prosaist, teatrijuht ja Venemaa keisririigi riigiametnik. Oma aja kohta oli ta tunnustatud ja populaarne tegelane, pidas kirjavahetust Goethega, Beethoven on mitmele tema näidendile kirjutanud saatemuusika. Muide Tartu loodusteadlase K.E.Baeri kinnituse kohaselt võlgneme temale ka kartuli sissetoomise Eestisse: selle tundmatu kultuuri populariseerimiseks korraldas ta ümbruskonna talurahva (Vardi mõis, Nissi kihelkond) seas näitlike kartulipaneku ja –noppimise talguid, millest ta ka ise osa võttis. 1799.aastal saadeti dramaturg tsaari korraldusel siberisse asumisele. Pärast asumiselt naasmist hakkas ta Vardi mõisas toimetama Napoleoni vastast tigedat ja teravmeelset satiiriajakirja ning saavutas peagi üleeuroopalise kuulsuse. „Die Biene" (1808-1810) ja „Die Grille" (1811-1821), mida anti välja Königsbergis. Loomulikult sattus ta ärevusse, kui Napoleon tuli Venemaale sõjakäigule. Teatakse rääkida, et se1 ajal olnud Kotzebuel Vardil kahehobusetõld põgenemiseks pidevalt rakkes. Kuid kunagine liberaal pussitati teoloogiaüliõpilase Karl Sandi poolt surnuks kui ``Püha Liidu``oletatav käsilane. See sündis 1819. aastal, kõigest üks aasta pärast näitekirjaniku poja Otto Kotzebue naasmist Tartu Ülikooli poolt korraldatud esimeselt ümbermaailmareisilt.

Allikas, Lähenevad rannad. Lennart Meri. Kirjastus``Eesti Raamat`` 1977 lk 184
Foto, Vikipeedia

Miks kutsutakse Eestit Kartuli vabariigiks?

A) 1933.a kasvatati ühe elaniku kohta enim kartulit maailmas
b) Eestlastel on ilusad ümmargused kartulininad
c) 1925. A andis kartulikasvatuse ja töötlemisega seotud ettevõtlus
veerandi riigi SKPst.